מה זה ניאו- טנטרה?

מה זה נאו טנטרה

ניאו – טנטרה היא ההתפתחות המודרנית-מערבית של הטנטרה המסורתית (לטנטרה רצף היסטורי של מעל 2000 שנה).

גישת הטנטרה המחודשת

גישתה של הטנטרה המחודשת היא שטרנספורמציה יכולה להתרחש רק בהתייחסות שלמה לאדם בכל מישורי הקיום – הגופני, הרגשי, המיני והרוחני. הטנטרים התייחסו לאנרגיה המינית או משיכה מינית כאל אנרגית החיים שלנו – עוצמה זמינה וטבעית, כלי לחופש הנעלה ביותר, חיבור לאנטימיות, קירבה, עונג, אהבה, שמחה, משחקיות, חיוניות, הרמוניה וזרימה.

אנרגיה מינית ואנרגיית החיים

הטנטרה התפתחה בהודו ולאחר מכן הגיעה לטיבט ולסין. האסכולות ה”ימניות” כמו “טנטרה-יוגה” ו”טאו-טנטרה” הדגישו תרגולים מובנים. האסכולות השמאליות כמו ה”טנטרה השחורה” או ה”טנטרה של יד שמאל” דגלו בשבירת מוסכמות והתניות חברתיות ותרבותיות שנערמו והועברו אלינו מדור לדור, שחרור וחופש מכבלי החברה. הם הדגישו איניבידואליות/ייחודיות, חיבור לרצון האותנטי, לטבע ולטבעיות. למרות הגישות השונות והתרגולים השונים, המשותף לכל האסכולות הוא ההתייחסות לאנרגיה המינית כאל אנרגיית החיים שלנו.

אושו, מחייה הטנטרה

אושו (1931-1990) החייה את הטנטרה ושאב את השראתו מהאסכולות השמאליות, לכן שילב תהליכים תרפיוטיים מביו-אנרגיה, פסיכולוגיה וסקסולוגיה ויצר מדיטציות אקטיביות כמו ה”קונדליני” ועוד.

פיתוח ותרגול טנטרה יוגה

תלמידתו, מרגו אננד (מורתי), פיתחה תהליכים ותרגולי טנטרה יוגה נוספים ברוח השפעתו ודרכו, המותאמים לאדם המודרני המתמקדים במדיטציה, נשימה, קול, תנועה, תראפיה, פרקטיקות וטכסים טנטריים.

בניגוד לרוב המסורות הדתיות והרוחניות שהתייחסו ליצר המיני כאל “היצר הרע”, שילבו הטנטרים מודעות מדיטטיבית עם שכלול היכולת הארוטית והאקסטטית כאמצעי ל”שחרור הנפש” והתעלות, תרתי משמע. הפיסול האירוטי על קירות המקדשים בקג’ורהו, צפון הודו, כפי שמופיע גם ב”קאמה סוטרה” (מדע האהבה), מעיד על השפעתה של הטנטרה על התרבות ההודית. פירוש המילה טנטרה הוא מארג, מטווה והתרחבות (מקור המילה מסנסקריט, שפה הודית).

אבישג

אם נהניתם מהקריאה, לחצו על “אהבתי” והעבירו הלאה. תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

x img